Luftkvaliteten om vinteren her i byen er en av de verste i Europa. Likevel blir absolutt ingenting gjort.
Her om dagen tenkte jeg å gå ut en tur. Kanskje på Løvstakken for å nyte høstens siste solstråler, eller en tur til byen for å se i butikkvinduene og gå på kafé? Jeg stakk nesen ut av vinduet for å sjekke været, men jeg trakk hodet fort tilbake da jeg kjente lukten av eksos og vedfyring svi i neseborene. Nå er vi i gang igjen – akkurat som i fjor.
Vi mennesker må puste. Det å ha ren luft har stor betydning for helsen vår
Forrige helg ble det for første gang i vinter målt høye verdier av NO2 og svevestøv på Danmarks plass. NO2, eller nitrogendioksid, er et stoff som kommer fra biltrafikk. Omtrent halvparten av alt svevestøvet kommer fra biler. Innånding av dette stoffet kan forårsake hoste og bronkitt, man kan få infeksjoner og utvikle allergi. På nettsiden luftkvalitet.info kan man se luftkvaliteten i hele landet. Allerede på fredagen var luftkvaliteten på oransje nivå, og senere i uken ble nivået rødt. Det tilsvarer svært mye forurensning. Hvorfor blir det ikke gjort noe med dette? Vi mennesker må puste. Det å ha ren luft har stor betydning for helsen vår. På fredagen anbefalte Bergen kommune at de som har astma og allergi måtte holde seg inne. Er løsningen på problemet at de som blir syke av forurensningen blir stuet vekk, fanget i sitt eget hjem mens de andre fortsetter å kjøre bil overalt?
Jeg kan ikke gjøre noe og derfor føler jeg meg hjelpeløs
Hva skal jeg gjøre? Jeg er et barn. Jeg kan ikke slutte å kjøre bil så det blir mindre forurensning. Jeg har ikke stemmerett, så jeg har ingen innflytelse på hvem som skal styre. Det er de voksne som tar avgjørelsene, det er de som bestemmer hva som skal gjøres for å få en bedre by. De voksne har ansvaret for at vi som er barn har det bra, men det ser ikke ut som om de vil gjøre noe med den dårlige luften i Bergen. For å få NO2-utslippet ned må vi bruke mer kollektivtransport og kjøre mindre med bil. Vi har både busser og bane, som folk kan velge istedenfor å ta bilen. Derfor er det viktig med et attraktivt kollektivtilbud så man får lyst til å bruke felles transport, men slik er det ikke i dag. Jeg har selv problemer med å komme meg hjem fra korøving og venner av meg fra Bønes må kjøres av foreldrene, fordi de gamle busslinjene er lagt ned.
Les mer fra BTbatt på Facebook og Twitter
Luften i Bergen vil nok bli helseskadelig flere ganger i løpet av vinteren, som i fjor, da det gikk så langt at byrådet ba folk om å jobbe hjemmefra. Jeg synes at det er urettferdig at barna må betale prisen for de voksne sin egoisme. Jeg er bare fjorten år. Jeg kan ikke gjøre noe og derfor føler jeg meg hjelpe
løs. Hvis jeg hadde fått bestemme, ville jeg gjort alt jeg kunne for å løse dette, fordi ren luft og god helse er viktigere enn å kjøre tørrskodd til jobben med sommersko.


