Jeg er også glad hver julekveld, men ikke nødvendigvis fordi Jesus ble født.
Når muslimer og buddhister står over julefeiringen, hvorfor følger ikke ateistene etter? Er ateister noen feige livsnytere som etter verste koldtbordstil velger det som passer en selv best og gir blanke i resten? Og er det lov å feire jul uten Jesus?
Julen handler ikke om religion. Den handler om kultur og tradisjon
En kan påstå at høytiden er større enn religionen. Jul er noe mer enn Jesus i en stall og at en frelser er født. Det er alle lysene i byen og i vinduene rundt den aller mørkeste tiden av året. Det er alle smakene og luktene som bare hører desember til. Klementiner, pepperkaker, julebrus, pinnekjøtt og juletre – det er musikken og den spesielle stemningen.
Les også: Feirer kronen
Julen handler ikke om at guds sønn er født i en stall. Den handler ikke om religion. Den handler om kultur og tradisjon. Men det som gjør det hele så vanskelig er nettopp det faktum at religion også er kultur og tradisjon. Hvor går egentlig grensene? Er det i det hele tatt lov å skille mellom religion og høytid?
Det er ikke og skal ikke være et krav om å dypt og hellig tro på Jesus for å kunne feire jul
Snur vi litt på flisen og ser på hva historien har greid å grave frem, vet vi for eksempel at Jesus var fra Nasaret. Vi vet også at han, ifølge opplysningene i juleevangeliet, ikke ble født i slutten av desember. Samtidig vet vi at som et ledd i å få spredd kristendommen på en god og effektiv måte, måtte kirken møte folket på halvveien.
Vi mennesker er og blir vanedyr, og liker ikke å få flyttet rundt de store festdagene. Rundt omkring i Europa feiret både romerne og vi oppe i steinrøysen vår vintersolverv rundt den nest siste uken i desember. Man feiret at lyset var i ferd med å vende tilbake. Det gjorde vi med god mat, presanger og hæla i taket tre dager til ende, med alt det medførte i norrøn tid av obskure uhumskheter.
Les mer fra BTbatt på Facebook og Twitter
I Norge har vi valgt å fortsette med navnet jul, selv om formålet for høytiden er endret. Vi kunne hengt oss på engelsken og slå til med kristusmesse, men det gjorde vi ikke. Og den dag i dag går Jesu fødsel og feiringen av lyset tett hånd i hånd i juletradisjonene våre. Nettopp det er et styrkeforhold jeg håper vil holde lenge – at julefeiringen med to forskjellige utgangspunkt kan eksistere parallelt. Spesielt med tanke på integreringen er dette viktig.
Det er ikke og skal ikke være et krav om å dypt og hellig tro på Jesus for å kunne feire jul. Det må være mulig å være glad hver julekveld uten å ha stall og opptil flere vise menn i bakhodet.


